W środę 8 sierpnia b.r. miała miejsce na Rynku Wodnym w Zamościu inauguracja multimedialnej wystawy Archiwalny Fotoplastikon. Fotografie Zamościa 1918-1939. Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości odbywa się dzięki wsparciu Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych. Organizatorem przedsięwzięcia jest Narodowe Archiwum Cyfrowe w Warszawie we współpracy z Archiwum Państwowym w Zamościu. Wykonawcą i właścicielem Fotoplastikonu jest Fundacja Koncept Kultura z Milanówka.
Fotoplastikon jest konstrukcją mobilną zamkniętą zbudowaną z drewna i stali, odporną na zmienne warunki atmosferyczne. Dostępnych jest 5 stanowisk ze stereoskopami, przez które widzowie zaglądają do wnętrza fotoplastykonu i podziwiają archiwalne fotografie pogrupowane w 5 tematów: Uroczystości, Handel i przemysł, Krajobrazy starego Zamościa (2 grupy) oraz Zamościanie. W Zamościu prezentowane jest 50 fotografii z zasobu Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz Archiwum Państwowego w Zamościu. Spośród nich 30 zostało przetworzonych do postaci stereoskopowej, natomiast 20 prezentowanych jest w tradycyjnej postaci dwuwymiarowej. Eksponowane fotografie zostały poddane dokładnej selekcji spośród większej grupy fotografii oraz poddane procesowi żmudnej obróbki graficznej. Mechanizm przesuwny Fotoplastikonu wykorzystuje multimedia, dzięki czemu możliwa jest teoretycznie prezentacja dowolnej liczby zdjęć na każdym z pięciu stanowisk przez całą dobę. Uroku konstrukcji dodaje klimatyczne podświetlenie załączane o zmierzchu. Dla dzieci i osób niskiego wzrostu pomocne są specjalne stopnie znajdujące się przy stanowiskach.
W środowe przedpołudnie, dzięki zaangażowaniu Pracowników Wydziału Kultury i Sportu oraz Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Zamość, Fotoplastikon został przetransportowany z Rynku Solnego na Rynek Wodny, gdzie będą się odbywały imprezy kulturalne o tematyce historycznej, których znakomitym uzupełnienie stanowi Fotoplastikon. Podczas eventu odbywającego się w godzinach 14:00 – 15:30 przyszło wielu Zamościan i turystów. W tym czasie zdjęcia w Fotoplastikonie przejrzało ok. 300 osób. Dzieci, młodzież oraz dorośli mogli wziąć udział w grze planszowej Budujemy Niepodległą i otrzymać atrakcyjne nagrody. Fotoplastikon będzie eksponowany na Rynku Wodnym do dnia 5 września b.r., skąd pojedzie do Krakowa i Koszalina.
Dyrektor Archiwum Państwowego w Zamościu składa serdeczne podziękowania dla:
- Pani Małgorzaty Bzówki, Dyrektor Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miasta Zamość za spontaniczne podejście do zmiany lokalizacji Fotoplastikonu oraz sprawną organizację transportu;
- Pana Piotra Zająca, Dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Zamość i Pana Krzysztofa Huka, pracownika tego Wydziału, za zapewnienie zasilenia Fotoplastikonu w energię elektryczną oraz zabezpieczenie przyłącza energetycznego.
Wszystkie prezentowane na stronie fotografie z eventu wykonał Pan Mirosław Chmiel.