Narodowe Archiwum Cyfrowe we współpracy z Archiwum Państwowym w Zamościu przygotowało jedyną w swoim rodzaju wystawę prezentującą archiwalne fotografie Zamościa z okresu II RP. Zdjęcia będzie można oglądać bezpłatnie w fotoplastykonie na Rynku Wodnym w Zamościu od 8 sierpnia do 5 września 2018 r.
Misją Narodowego Archiwum Cyfrowego jest budowanie nowoczesnego społeczeństwa świadomego swojej przeszłości. Fotografia stała się w XX wieku głównym medium przekazu informacji i wspomnień, a z uwagi na ogrom zniszczeń, jakich dokonała II wojna światowa rola tego typu przekazu jest dziś nie do przecenienia - mówi Marianna Otmianowska, Dyrektor Narodowego Archiwum Cyfrowego - W naszym zasobie znajduje się prawie 16 mln fotografii, dzięki którym możemy pokazać Państwu jak wyglądała II RP. To kolejny projekt NAC, dzięki któremu realizujemy jeden z celów Narodowego Archiwum Cyfrowego, czyli budowanie tożsamości wyrastającej z pamięci, a przy okazji świętujemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Cieszymy się, że mogliśmy zaprosić do jego realizacji archiwa z innych miast – dodaje.
Unikatowe archiwalne fotografie ożywione w fotoplastikonie pokażą życie Zamościa i jej mieszkańców po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Udokumentowane na kliszach świadectwa miejsc i zdarzeń dają nam niepowtarzalną możliwość spojrzenia na miasto z historią sięgającą 1580 roku. Wystawa podzielona została na 4 tematy (Zamościanie, Krajobrazy starego Zamościa, Usługi i przemysł, Uroczystości), a fotografie prezentowane będą w technice stereoskopowej dającej wrażenie trójwymiarowości oraz w 2D.
To już drugi przystanek Archiwalnego Fotoplastikonu. Po wizycie w Zamościu, fotoplastikon pojedzie do Krakowa, gdzie od 8 września do 5 października będzie stał przed Budynkiem Muzeum Narodowego w Krakowie. Krakowska wystawa powstała dzięki współpracy z MNK i Archiwum Narodowym w Krakowie. W grudniu zaś fotoplastikon będzie można zobaczyć w Koszalinie dzięki współpracy z Archiwum Państwowym w Koszalinie. W każdym mieście będzie można obejrzeć dedykowaną danej metropolii wystawę zdjęć archiwalnych z okresu dwudziestolecia międzywojennego we współpracy z lokalnymi Archiwami Państwowymi. Szczegóły dostępne są na stronie nac.gov.pl
Projekt realizowany jest w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości - Program Wieloletni “Niepodległa” na lata 2017–2021 i dzięki wsparciu Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.W Narodowym Archiwum Cyfrowym stawiamy sobie za zadanie inspirowanie do okrywania i ożywiania dziedzictwa narodowego. Jesteśmy Centrum Kompetencji ds. digitalizacji materiałów archiwalnych, zabezpieczamy pamięć dla przyszłych pokoleń, tworzymy technologię do udostępniania świadectw przeszłości i uczymy jak korzystać z bogactwa historii.