W poniedziałek 30 września 2019 r. odbyły się w Archiwum Państwowym w Zamościu - podobnie jak w pozostałych archiwach państwowych w kraju - warsztaty pod hasłem "Zostań rodzinnym archiwistą", zorganizowane w ramach projektu "Archiwa Rodzinne Niepodległej". Celem spotkania było uwypuklenie znaczenia rodzinnych dokumentów w budowaniu tradycji regionalnej i tożsamości narodowej. Uczestnicy warsztatów w tematycznych panelach zostali zaznajomieni z ideą projektu "Archiwa Rodzinne Niepodległej", działalnością archiwów państwowych w zakresie gromadzenia rodzinnych archiwaliów, praktycznymi poradami z zakresu konserwacji i zabezpieczenia materiałów archiwalnych, digitalizacją oraz sposobem prowadzenia poszukiwań genealogicznych w zasobie archiwalnym. Dwie tury warsztatów miały miejsce w godzinach 12:00 - 17:30 i zgromadziły 30 uczestników. Podczas warsztatów o godz. 15:00 gościliśmy również przedstawicieli Stowarzyszenia Genealodzy Zamojszczyzny, którzy podzielili się doświadczeniem w zakresie badań genealogicznych w oparciu o zasób archiwów krajowych i zagranicznych. Panele tematyczne poprowadziły archiwistki: Anna Borucka i Bogumiła Mielnicka, przy czynnym udziale Marka Kaszuby, Jadwigi Łukaszczuk i Eweliny Nawrockiej.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za przybycie, natomiast wszystkim z Państwa zainteresowanym profilaktyką z zakresu konserwacji i przechowywania archiwaliów rodzinnych oraz badaniami genealogicznymi zapraszamy do Punktu Konsultacyjnego "Archiwów Rodzinnych Niepodległej" (czytelnia Archiwum), gdzie indywidualnie będą Państwo mogli odbyć konsultacje z archiwistami.
Ze względu na duże zainteresowanie oraz skromne warunki lokalowe, wychodząc naprzeciw Państwa zainteresowaniom Archiwum zorganizuje kolejne warsztaty w ramach projektu "Archiwa Rodzinne Niepodległej" w dniu 30 października b.r. O szczegółach będziemy Państwa informować na naszej stronie internetowej oraz profilu facebook.